Sluiten Close icon
Sluiten Close icon
Sluiten Close icon
Sluiten Close

Ontdek Brainport

Ondernemen & Innoveren

Leren & Werken

Partnership Brainport Eindhoven & PSV

Sluiten Close

‘Leer leerlingen om nieuwsgierig te zijn naar andere culturen’

Geschreven door Brainport Eindhoven

30 mei 2022

Geschreven door Brainport Eindhoven

30 mei 2022

Anderen inspireren om culturele diversiteit op school te omarmen. Dat was het doel van de inspiratiesessie voor leerkrachten en directeuren van Onderwijsstichting Kempenkind. Spreker Warda Bouteibi: ‘We hebben in deze Brainportregio met een veranderende populatie te maken. Ook in dorpen speelt dat steeds meer. Het is belangrijk om je bewust te zijn van die culturele verschillen.’

Aan de hand van dilemma’s, video’s en interactieve opdrachten nodigden de sprekers Najat Toub-Arssi en Warde Bouteibi de deelnemende onderwijsprofessionals uit om te ontdekken wat diversiteit en inclusiviteit voor hen (en hun school) betekent. ‘Dat lijkt op onze school niet zo’n hot topic te zijn’, vertelt Fabienne van Rijthoven, leerkracht van basisschool De Vest in Hoogeloon. ‘Onze school is weinig cultureel divers. Maar voor de toekomst van de leerlingen is het juíst belangrijk dat zij meer over andere culturen te weten komen. Landsgrenzen vervagen en de samenleving wordt steeds meer pluriform. Bovendien gaan leerlingen later in deze Brainportregio werken, waar zij met andere culturen in aanraking komen. Daar moeten we hen op voorbereiden.’

Internationalisering
Onderwijsstichting Kempenkind, waartoe zeventien scholen in De Kempen behoren, heeft omgaan met culturele diversiteit tot het thema voor schooljaar 2022-2023 ingesteld. De inspiratiesessie is de kick-start van dat schooljaar. ‘Internationalisering is in Eindhoven al jaren een begrip’, zegt Geert van Glabbeek van Onderwijsstichting Kempenkind. ‘Maar expats kiezen steeds vaker voor koophuizen en scholen in dorpen. Daarom moeten wij ons nu met het onderwerp bezighouden.’ Samen met haar collega Eefje Smets schakelde zij de hulp in van Diversae, het bedrijf van Najat en Warda. Zij hebben een onderwijsachtergrond en lichten organisaties voor over een inclusieve samenleving. ‘Want weten hoe je met bepaalde culturele achtergronden kunt omgaan biedt kansen. Ook in het klaslokaal.’

Mooie reminder
Tijdens de inspiratiesessie werden ervaringen van de sprekers en deelnemers afgewisseld met informatie over cultuur, inclusiviteit, onbewuste vooroordelen en etnocentrisme. ‘Iedereen heeft vooroordelen’, sprak Warda de onderwijsprofessionals toe. ‘Dat is niet erg, zolang je je er bewust van bent. En geef het goede voorbeeld in de klas. Leer leerlingen om nieuwsgierig te zijn naar andere culturen.’ Voor de aanwezigen was het – zoals zij dat na afloop zelf aangaven – ‘een mooie reminder’. Miranda de Grauw, directeur van basisscholen De Vest en Sint Jan: ‘Onze leerlingen krijgen omgaan met culturele verschillen in hun omgeving niet echt mee. Dus dan heb je als school een opdracht. Misschien is cultureel bewustzijn op niet-cultureel diverse scholen nóg belangrijker dan op cultureel diverse scholen. Het is daarom fijn dat we hierover blijven leren.’