Sluiten Close icon
Sluiten Close icon
Sluiten Close icon
Sluiten Close

Ontdek Brainport

Ondernemen & Innoveren

Leren & Werken

Partnership Brainport Eindhoven & PSV

Sluiten Close

‘Aan ons de taak om de wereld van leerlingen te vergroten’

De wereld kan tientallen kilometers verderop al helemaal anders zijn. Dat weet de Vlaamse Annelies van Rooy, die sinds 2004 op middelbare school Rythovius College in Eersel werkt, als geen ander. Daarom ontwikkelde ze samen met collega’s de leerlijn Mondo+, die gaat over het thema internationalisering. 

Geschreven door Brainport Eindhoven

04 september 2023

De wereld kan tientallen kilometers verderop al helemaal anders zijn. Dat weet de Vlaamse Annelies van Rooy, die sinds 2004 op middelbare school Rythovius College in Eersel werkt, als geen ander. Daarom ontwikkelde ze samen met collega’s de leerlijn Mondo+, die gaat over het thema internationalisering. 

Geschreven door Brainport Eindhoven

04 september 2023

Interesse in andere culturen en talen heeft Annelies, afdelingsleider vwo, altijd al gehad. ‘Van origine ben ik docent Engels. Daarnaast woon ik in België én werk ik in Nederland.’ Niet gek dus, dat het thema internationalisering haar zo aantrekt. Het is een combi van eigen interesse en belang voor de leerlingen. ‘De meesten zijn verknocht aan hun eigen vertrouwde omgeving. Hoewel we op onze school weinig verschillende nationaliteiten hebben, krijgen onze leerlingen daar straks wél mee te maken als ze buiten de grenzen van Eersel komen. Aan ons als onderwijsprofessionals de taak om hun wereld een stukje groter te maken.’

Uitwisseling


Door een speciaal opgerichte werkgroep voor Mondo+ zijn er elk leerjaar vaste projecten rondom het thema internationalisering. Ze noemt een voorbeeld: ‘Op het programma van de tweedeklassers staat dit schooljaar een uitwisseling met België. Ze verblijven twee dagen in een gastgezin en krijgen een aantal opdrachten mee die ze samen met hun Belgische buddy oppakken. Zo maken ze bijvoorbeeld een filmpje waarin ze laten zien wat de grote verschillen tussen België en Nederland zijn.’ Annelies heeft ook contact met een school uit Portugal. ‘En we bekijken of we de buitenlandreizen, die we al jaar en dag organiseren voor onze bovenbouwleerlingen, kunnen uitbreiden.’ 

Nieuwe smaken

Naast uitwisselingen zijn er ook andere projecten. ‘Bijvoorbeeld het geven van dans-, kalligrafie- en kooklessen door internationals. Leerlingen proeven dan allerlei nieuwe smaken, leren nieuwe dingen én praten Engels.’ Annelies merkt op dat ze die lessen in het begin vaak spannend vinden. Maar dat is volgens haar juist goed. ‘Ze leren sneller buiten hun comfortzone. Bijvoorbeeld over de cultuur van diegene die lesgeeft. Zo kwam een Ethiopische vrouw – die een uur te laat was – heel relaxed binnenlopen. Leerlingen merkten meteen al op dat ze niet in elk land zó van de tijd zijn als in Nederland.’

Toekomst


Haar grote wens: de leerlijn uitbreiden zodat het thema terugkomt in alle vakken. Daarnaast wil ze graag met de werkgroep inspiratie opdoen in het buitenland. ‘Ook voor ons als onderwijsprofessionals is het interessant om eens over de grens te kijken. Andere culturen en gebruiken inspireren ons natuurlijk ook. Als we het vuurtje op die manier blijven aanwakkeren, wordt ons enthousiasme uiteindelijk nog beter doorgegeven aan docenten en leerlingen. Bovendien kunnen we nieuwe buitenlandse contacten inzetten voor de doorontwikkeling van Mondo+.’