Sluiten Close icon
Sluiten Close icon
Sluiten Close icon
Sluiten Close

Ontdek Brainport

Ondernemen & Innoveren

Leren & Werken

Partnership Brainport Eindhoven & PSV

Sluiten Close

De Brainport regio verwelkomt vier nieuwe Brainport Scholen

Kindcentrum De Stroom in Helmond, Basisschool Wereldwijs in Eersel én De Boschuil en De Salto Jenaplanschool Driestam in Eindhoven mogen zich voortaan Brainport School noemen. Daarmee komt het totaal aantal Brainport Scholen in het primair onderwijs uit 13. Daarnaast telt het PO nog 36 aspirant Brainport Scholen. Een interview met onderwijsprofessionals Sietske Tuip en Judith Aust over hun ervaringen met Brainport Scholen.

Geschreven door Brainport Eindhoven

06 juli 2021

Kindcentrum De Stroom in Helmond, Basisschool Wereldwijs in Eersel én De Boschuil en De Salto Jenaplanschool Driestam in Eindhoven mogen zich voortaan Brainport School noemen. Daarmee komt het totaal aantal Brainport Scholen in het primair onderwijs uit 13. Daarnaast telt het PO nog 36 aspirant Brainport Scholen. Een interview met onderwijsprofessionals Sietske Tuip en Judith Aust over hun ervaringen met Brainport Scholen.

Geschreven door Brainport Eindhoven

06 juli 2021


Stamgroepleider Sietske Tuip werkt op De Salto Jenaplanschool Driestam in Eindhoven, een van de vier basisscholen die zich sinds kort Brainport School mag noemen. Ze is blij met de benoeming. ‘Ons team staat open voor verandering en onderwijsvernieuwing, maar het moet dan wél onderbouwd zijn met een visie. De collega’s waren dan ook meteen enthousiast toen ik samen met mijn teamleider vertelde over onze ambitie om Brainport School te worden. We zijn al een aantal jaar bezig met het thema internationalisering. Het is een actueel onderwerp bij ons op school. We geven aan steeds meer expatkinderen les. Daarnaast neemt ook het aantal kinderen van statushouders en arbeidsmigranten toe. Door het netwerk van Brainport Scholen kunnen we gebruik maken van de kennis en ervaring van andere scholen die met hetzelfde thema worstelen.’

Voordat het team besloot zich definitief aan te melden werd er uitgebreid onderzoek gedaan. ‘De hoofdvraag die wij onszelf hebben gesteld, was: kunnen wij ons identificeren met Brainport Scholen? We zijn langs alle pijlers gelopen. Van onderzoekend leren tot internationalisering en van omgevingsgericht leren tot professionalisering. We kwamen al snel tot de conclusie dat er heel veel raakvlakken waren.’

De audit

Op 9 juni vond de audit plaats en die verliep volgens Tuip gesmeerd. ‘Wat wij die dag neer hebben gezet was allesbehalve een kunstje. We hebben laten zien wie wij als school zijn en waar wij als team voor staan.’ De school slaagde met vlag en wimpel. En nu? Hoe nu verder? Tuip enthousiast: ‘Ik zie onderwijsontwikkeling als een rivier die stroomt. Nu wij officieel zijn benoemd tot Brainport School zal die rivier alleen maar sneller gaan stromen.’

Iedere Brainport School levert een of meerdere onderwijsprofessionals die de training tot auditor gaan volgen. Tuip gaat dat met twee anderen collega’s doen namens De Driestam. ‘Mooi voor mijn eigen ontwikkeling, maar vooral goed voor onze school. Het is een unieke kans om bij andere onderwijsinstellingen binnen te kijken. Die kennis en ervaring neem ik dan graag mee terug naar De Driestam.’

Auditteam

Judith Aust, directeur van Brainport School De Heiacker is al een tijdje auditor. Ze vertelt wat het werk inhoudt: ‘We zijn als auditteam niet op zoek naar zaken die de school níet doet, maar juist naar thema’s waar de school in uitblinkt. Uiteraard leggen we die langs de Brainport School meetlat. We checken of de aspirant school voldoende ontwikkeling heeft doorgemaakt en of alle vijf pijlers van een Brainport School aanwezig zijn.

Wanneer een school goed op weg is, maar nog enkele stappen kan zetten, formuleren we reflectievragen waar de school mee vooruit kan. Uiteindelijk streven we eenzelfde doel na: hoe zorgen we samen voor het beste onderwijs?’

Niet alleen het team wordt bevraagd op de pijlers, maar ook de ouders én de kinderen. ‘Wordt deze manier van onderwijzen gedragen door alle onderwijsprofessionals? En wat merken leerlingen en ouders hiervan? Wordt aan alle eisen voldaan, dan volgt er een positief advies voor toekenning van het predicaat “Brainport School”.’